İdil Sanat ve Dil Dergisi
www.idildergisi.com
Cilt 4, Sayı 17  Yaz 2015  (ISSN: 2146-9903, E-ISSN: 2147-3056)
Duygu KAHRAMAN

NO Makale Adı
1433081276 DENİZ GİYSİLERİNİN ÇAĞDAŞ SERAMİK SANATINDA KULLANIMLARI

Gökyüzü ve denizlerin altı biz toprağa basanlar için her daim ilgi ve merak konusu olmuştur. Uçmak ve yüzmek insanoğlu için, gizem ve dindirilemeyen bir arzudur. Yüzyıllardır insanlar su ile haşır neşir olmuşlardır. Belki de sudan korunmak için yüzmeyi icat etmişlerdir. Yüzmek, suyun yüzeyinde kalabilmek bir deniz kültürünü de içinde barındırmaktadır. Yüzme eylemi için bir takım giysilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle 1800’lerin başında deniz için özel giysiler tasarlanmış, 1946 yılında ise mayo icat olmuştur. Zamanla bu elbiseler küçülerek 1900’lere gelindiğinde mayoya dönüşmüştür.
Deniz bir metafor olarak seramik sanatçılarının da konusu olmuştur. Suya öykünme, denizlerin altı, içinde ya da kenarındaki yaşam, sanatçılar tarafından pek çok kez kullanılmıştır. Bu derin mavinin kendisi salt konu olurken, yüzme eyleminin yanısıra ayrıca yüzerken giyilen mayo ve bikiniler de sanatçıların figürlerine konu olmuştur. Elbette süslemenin çok daha ötesinde belirlenmiş olan sanatçıların formlarında, özgünlük, farklı ifade biçimleri ve anlatım şekli bulunmaktadır. Formlara giydirilen mayo ve bikini her sanatçı tarafından farklı yorumlanmıştır.
Bu makalede mayo ve bikininin kısa bir tarihçesine değinilerek, belirlenmiş olan 6 seramik sanatçısının figürlerinde, mayo ve bikiniyi nasıl kullandıklarına değinilecektir.

Anahtar Sözcükler: Mayo, Bikini, Yüzme, Seramik, Sanat.